Results

Age Group Records (updated for 2013)

AG Records 10_7_2013

2013 Results

2013 Results in Ultrasignup
2013 Splits Spreadsheet with Finish times

2012 Results

2012 Results in Ultrasignup
2012 Splits Spreadsheet with Finish times

2011 Results

2011 Results in Ultrasignup
2011 Results & Splits Spreadsheet

100 Mile Finishers

The 100 Mile event, starting in 2012, is a separate event (imtuf100.com), starting and finishing at Burgdorf Hot Springs, ID.

Last First Age State O.A. G.P. Time
Rancourt Wayne 49 ID 1 M1 27:37:42
James Mike 40 MT 2 M2 31:56:18
Rea Alex 38 WA 3 M3 31:56:18
Mulrooney Garrett 43 MN 4 M4 34:54:22
Hamos Brian 47 UT 5 M5 35:22:11
Kinzer Jon 32 ID 6 M6 35:25:05
Drey Dennis 59 NM 7 M7 35:57:46
Aslett Dennis 62 ID 8 M8 38:31:21

50 K Finishers

Last First Age State O.A. G.P. Time
Martinez Hugo 41 ID 1 M1 6:30:15
Morgan Jay 32 ID 2 M2 6:37:45
Maley Jenn 30 ID 3 F1 7:08:06
Morgan Justin 30 CA 4 M3 7:19:08
McGowan Heidi 39 UT 5 F2 7:21:19
Rupp Bill 45 ID 6 M4 7:25:26
Bolli Brandi 30 ID 7 F3 7:31:35
Killingbeck Ken 45 ID 8 M5 7:46:35
Lopez Jose 32 ID 9 M6 8:04:19
Peterson Lee 42 ID 10 M7 8:09:43
Fisher Chad 41 ID 11 M8 8:09:43
Trees Vicki 46 ID 12 F4 8:17:15
Wier Kari 41 ID 13 F5 8:40:56
Grover Kim 45 MT 14 F6 8:40:56
Lucas Michael 25 ID 15 M9 8:58:50
McDowell Steve 27 ID 16 M10 9:02:20
Rodriguez Andradres Cristian 33 Chile 17 M11 9:08:32
d’Aquin Jean-Jacques 72 CO 18 M12 9:32:22
Meyer David 34 ID 19 M13 9:37:00
Vieyra Jeffrey 64 CA 20 M14 9:56:37
Mignanelli John 61 ID 21 M15 10:14:05
Holloway Gary 49 ID 22 M16 10:14:05
King Amy 35 ID 23 F7 10:23:10
Trees Doug 53 ID 24 M17 10:24:00
Howard Jon 34 ID 25 M18 11:38:40
Richardson Pali 28 KS 26 F8 11:55:00
Black Dave 60 CO 27 M19 13:42:10

50 Mile Finishers

Last First Age State O.A. G.P. Time
Humphrey Jeremy 32 ID 1 M1 9:37:21
Huff Tony 44 ID 2 M2 11:52:18
Wheelwright Tony 34 ID 3 M3 12:00:35
Chinchilla Gioia Martin 25 Chile 4 M4 12:25:05
Owenby Garrett 22 CO 5 M5 14:28:49
Fell Chris 48 AZ 6 M6 15:37:20
Collier Sam 58 ID 7 M7 16:52:40
Morris Frank 29 ID 8 M8 17:11:40
Berriochoa Emily 32 ID 9 F1 17:11:40
Francisco Charlie 62 ID 10 M9 17:15:25
Johnson Dana 31 ID 11 F2 18:47:01
Ebenroth Christie 38 ID 12 F3 22:47:04

2010 Results

2010 Results in Ultrasignup

50K Finishers

Mark Austin M 6:14
Mark Hutchinson M 6:47
John Odle M 6:59
Lisa Weinreich F 7:24
Darian Apollo M 8:04
Robbie Woog M 9:07
Jeffrey Vieyra M 9:22
Susane Tardiff F 9:31
John Priester M 9:44
Mack Varner M 9:48
Brad Seymour M 9:51
Heather Meeks F 9:54
Doug Trees M 10:06
Donna Braswell F 14:18
Jon Kinzer M 9:58*
David Meyer M 14:03*

*Dropped from 50 mile to a 37-mile finish.

50 Mile Finishers

Tony Huff M 11:17
Wil Wood M 11:37
Jordan Ward M 11:50
Paul Lind M 12:02
Matt Olding M 12:11
Pat Berg M 14:03
Brian Snyder M 14:36
Lynette McDougal F 15:42
Charles Francisco M 16:14
Sam Collier M 16:24
Emily Berriochoa F 18:05
Dennis Ahern M 18:05

Recent Posts

2013 Newsletter #4

Hopefully by now you’ve forgotten how much you hate me and those sick climbs.  In the words of Wayne Rancourt, they are “character-building.”  Thank you all for a wonderful weekend.  It was a true honor to watch so many dedicated performances, and just about brought me to tears, at many points.  All four of the course records were broken.  First honor goes to “The Swede,” Johan Steene.  He ran gracefully through the finish line with a big smile and loads of salt deposits on his clothes in a record-breaking 9:24:22.  Local favorite Lynn VanSchoiack broke the women’s course record by over 2 hours with a time of 11:17:00.  While Johan was out breaking Mark Austin’s record from the previous year, Mark completely crushed Ryan Lund’s record in the 50k by over 37 minutes with an overall time of 5:13:21.  Julie Tinney squeaked in a new 50K women’s record with a time of 7:07:40.  My apologies to Justine O’Neil, whom I didn’t realize was our AG winner for women 20-29.  Her time was 7:55:33.  Great work Justine!  Results can be viewed here.

Our volunteers:  Huge Thanks to my parents, Mike & Judy Blessing for putting in countless hours of work prepping for the race.  Much thanks to Emily Berriochoa for doing our website design and updates, as well as Tom Mattus and the Boise County Amateur Radio Operators Club for their 4th year of complete ham radio support!  Uncle Clint & Aunt Deb at Wetfoot, The Grinders, Jim Buchanan and Matt Gambill at Skunk Creek Summit, David Reimer at East Mountain, and my father-in-law Norm Peck + my lovely wife + Mark Johnson and Mark Hutchinson at Silver Creek Saddle.  Great Work!

Thanks to Scott Sports, The Pulse, USA T&F, Trailrunner Magazine, & UltrAspire for their support as well.  Please frequent these awesome businesses for their loyalty to ultrarunning, and especially, the WIFMER.

Best Bib: Mariah Crump!  It was original and required a lot of work.  She wins a year of Trailrunner magazine!

Curious about next year’s biennial slugfest?  You can check out http://runwildidaho.com/bluemountain50/ for the basic information.  We will have more updates in the next upcoming year.

If you are not completely tired of my races, be sure to check out the IMTUF 100 at the end of this month, Standhope 60K September 21st, and the NNU 100 Mile Run & Relay in November.  Best Wishes!

Ben Blessing
Race Director
http://www.runwildidaho.com

  1. 2013 Newsletter #3 Comments Off
  2. 2013 Newsletter #1 Comments Off
  3. 2013 Newsletter #2 Comments Off